Zadanie Publiczne

Niecodzienna codzienność

Chociaż organizujemy i bierzemy udział w wielu wydarzeniach, to jednak najwięcej czasu zajmuje codzienność, która dla niektórych z naszych mieszkańców dostarcza trudności, ale również wiele powodów do radości i dumy, gdy zostają pokonane. Są sprawy i sytuacje, w których potrzebują pomocy, a które to dla innych są zupełnie zwyczajne i proste. I w tej codzienności szczególne jest zadnie asystenta osoby z niepełnosprawnością. Dzięki umowie o realizację zadania publicznego podpisanego z Gminą Węgorzewo „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania” dwoje mieszkańców kompleksu mieszkań wspieranych prowadzonych przez naszą Fundację, może liczyć na szczególną i indywidualną pomoc.

Są pewne bariery, których nasi podopieczni nie przeskoczą, ale przez ciągłą rehabilitację coraz lepiej sobie radzą w samodzielnym funkcjonowaniu. Ciągłą czyli codzienną rehabilitację, ponieważ pewne umiejętności, które nabędą jeśli nie będą powtarzane, mogą zapomnieć całkowicie lub częściowo. Do tego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną – tzn, że oprócz niepełnosprawności intelektualnej występuje jeszcze inna, np. słaby wzrok czy słuch, porażenie mózgowe, po prostu wykonanie pewnych czynności może sprawiać kłopot. Ale cieszy nas bardzo i jesteśmy dumni, gdy widać efekty pracy asystenta osoby z niepełnosprawnością. A jeszcze bardziej, gdy widzimy, że nasi podopieczni cieszą się z tego, że mogą coraz bardziej samodzielnie funkcjonować.

Najwięcej czasu zajmuje codzienna pielęgnacja, dbanie o higienę osobistą oraz utrzymywanie porządku w najbliższym otoczeniu. Czyli codzienna toaleta rano i wieczorem, kąpiel, czesanie, golenie, obcinanie paznokci, ubieranie się. Ponadto ścielenie łóżka, sprzątanie pokoju, łazienki, wynoszenie śmieci, pranie, prasowanie, odkurzanie, mycie podłóg oraz przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich.

Dzięki codziennemu powtarzaniu tych samych czynności nasi mieszkańcy nie tylko nabywają nowe umiejętności i coraz lepiej je wykonują, ale też coraz więcej wiedzą kiedy i co należy wykonać.

To nie doskonali, lecz niedoskonali potrzebują naszej miłości. Otaczamy swoją miłością i wszystkim co z nią związane przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzimy kompleks mieszkań wspieranych - dom dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną - jedyny w województwie warmińsko-mazurskim i jeden ze stu w Polsce.